Křivoklátsko

Konečně jsme měli volný víkend a mohli jsme opět vyrazit našim Téčkem. Tentokrát si naši páničci vybrali Křivoklátsko 🙂

Vyrazili jsme v pátek po jejich práci a frčeli si to ze severu rovnou za Kladno. První nocování panička našla u Turyňského rybníka. Bylo to tu fajn, ale docela rušno (i v noci).

V sobotu ráno, po vydatné snídani (páníčci měli i houby, čerstvě nasbírané v lese), jsme se vydali na vodní nádrž Klíčavu. Tu si můžete projít akorát pod hrází a na ní. Je v ní totiž pitná voda a okolo je Lánská obora.

Odtud jsme putovali přímo na Křivoklát. Tu už bylo rušněji. My jsme si prošli hrad akorát okolo. Na nádvoří byli sokolníci 🙁 a tak nás tam páníčci ani netáhli. Vzali jsme to naproti na vyhlídku.

Odsud jsme jeli na rozhlednu Velká Buková. Je to menší rozhledna s malebnými výhledy na Křivoklátské vrchoviny a údolí řeky Berounky.

Nedaleko odkud jsou i Kneippovy lázně. I když nebylo vedro, my se zajeli zchladit. Dostanete se sem od Roztok, projedete trampskou osadou Údolí hříchu a dojedete až ke Třem pramenům, které vyvěrají v blízkosti sebe. Prameny napájejí mělký betonový bazének hluboký  20 cm, jehož dno je vysypáno mělkými oblázky.  

Naší další zastávkou byla Skryjská jezírka. K něm se dostanete buď od obce Skryje nebo od Podmokelského Mlýnu. Procházka je to velmi krásná. V některých místech se musí přes skály, takže je to náročné a určitě né nic pro kočárek.

Cestou od jezírek páníčci všude nacházeli houby. A pak ještě sbírali v lese podél silnice. Byly vidět i z auta.

Páníček zjistil, že jsme nedaleko města Plasy, sem jezdíval jako malý kluk na prázdniny za rodinou. Tak jsme se jeli podívat, jak to zde vypadá.  Opravdu jsme se jen podívali a projeli. Ve městě totiž byla pouť a to není nic pro nás, chlupáče.

Cestou jsme stihli ještě navštívit jednu rozhlednu 🙂 „Na Vrchách“ u obce Břasy. Tohle je jedna z rozhleden, kdy páníčci něco vidí z auta a jedem za tím. Tak tohle to taky někdy máme 🙂

Blížil se večer a s tím nastal čas najít místo ke spaní. Tentokrát nám to dalo větší práci. Místa, která nejdříve páníčci nacházeli byla blízko hlavní silnice a to jsme nechtěli. Našli jsme až pěkné místo na kraji CHKO Brdy. Celou noc jsme slyšeli akorát potok, který vedle nás tekl, jinak krásné ticho.

V neděli jsme jako první navštívili Expozici požární ochrany Zbiroh. Vstupné je zdarma a určitě se tady všem malým i velkým klukům bude líbit 🙂 Páníček s malou paničkou si prošli vnitřní expozice. My jsme se zatím poflakovali s velkou paničkou venku. Venkovní expozici jsme si prohlédli už všichni 😉

Ze Zbirohu jsme frčeli na další rozhlednu Třenická hora. Je to telekomunikační věž s rozhlednou. 

Poslední zastávkou na Křivoklátsku byli hrady Žebrák a Točník. Jsou to hrady hnedle vedle sebe a oba přístupné pro psy (akorát do kaple se na Točníku nesmí). Nejdříve jsme vylezli na Točník a u vstupu nás překvapil pašík 😀 a za ním se ještě kolíbaly dvě kachny.  Do hradu vede most a pod mostem jsou dva medvědi Agáta a Martin.  Medvědi z večerníčku Méďové na cestách 🙂 ale ti se nám vůbec nelíbili a trošku jsme se jich lekli.

Z tohoto hradu můžete zase obklikou po příjezdové cestě (šli jsme nahoru), která vede z parkoviště nebo po červené krpálkem. My ho šli hezky dolů, ti co ho lezli nahoru pěkně funěli. Pak přejdete silnici, obejdete zříceninu Žebráku a lesíkem přes kamení vylezete dovnitř Žebráku. Tady to moc zase pro kočárky není. Je tady zpřístupněná věž, uvnitř jsou dřevěné schody, tak to pro nás nebyl problém 😉 a hezky jsme to vyťupkali nahoru 🙂

Naší poslední zastávkou na cestě domů byla rozhledna Doubravka na Černém Mostě v Praze.  Dávejte pozor kudy tam půjdete a kde zaparkujete. Páníčci při sledování provozu, navigace a užší silnice přehlédli, že tam nesmí jet osobáky. Byli upozornění velmi vřelým sousedem, že se tam parkovat nesmí a pokud nepřeparkují, zavolá měšťáky a máme to za dva tisíce. Páničci překontrolovali cedule a téčko přemístili jinam. Pro nás lépe, aspoň bylo ve stínu 🙂

Rozhledna Doubravka je postavená z akátového dřeva. Schody jsou sice dřevěné, ale lidí bylo hodně a trochu se to houpalo, tak jsme raději na páníčky počkali dole 😀 Jo a rozhledna má prý životnost 15 let, tak ať to stihnete 😉