Holandsko

Letošní velikonoce jsme chtěli se smečkou strávit zase na nějakém výletě. Využít volna a prázdnin a vyrazit ven. Již dlouho páníčci slibovali malé paničce návštěvu tulipánů a tak bylo rozhodnuto. Pojedeme do Holandska. Naštěstí vyšlo i počasí, tak to bylo super.
A protože cesta do Holandska je dlouhá, tak jsme si ji rozložili. Vyjížděli jsme až odpoledne, až malé paničce skončila ZUŠka. Ujeli jsme 340 km až do německého městečka Halle, kde jsme spali uprostřed města na stellplazu.

Ráno jsme vstávali brzy, čekal nás ještě velký kus cesty. Přes zbytek Německa a pak Holandsko – směr Rotterdam.
První výlet, který jsme podnikli byla návštěva sítě mlýnů v Kinderdijk-Elshout. Auto jsme nechali na camper parkingu (camperpark-kinderdijk.com) a můžete zde i přespat. Odsud jezdí autobus přímo k mlýnům, ale my se chtěli projít. Prošli jsme skrz městečko a došli až k mlýnům. Můžete se zde projet na lodičkách nebo si zaplatíte vstupné a podíváte se i dovnitř dvou mlýnů. Různě zde můžete procházet mezi těmi mlýny a kanály. Nám ta procházka i s cestou k autu vydala okolo deseti kilometrů. Záleží jen na Vás, kde zaparkujte, zda se svezete busem (pejsky sebou berou) nebo zda si uděláte krásnou procházku.

Ještě večer jsme doputovali k moři u vesničky Noordwijk. Zde, u válečného muzea (https://atlantikwall.nl/en/) můžete nechat auto. Bacha, okolo muzea je plot a běhají tam živí králíci 🙂 Mezi muzeem a posledními domky vede cesta na pláž a ta je přímo pro pesany 🙂 jsou zde i restaurace, kam můžete s pejsky a to je fajn. A my mame rádi vodu a koupaní i v moři 🙂 Tak jsme to hned museli otestovat.

Po koupačce jsme přesunuli na další noc přímo k zahradám Keukenhofu (GPS 52.279701, 4.538210) . Za čtvrtek jsme ujeli 1040 km. U Keukenhofu je taková dlouhá ulička přímo u pole tulipánů a tam se dá přespávat.

Jinak u nás se neumí spát dlouho. Vetšinou brzy zalezem do pelechů a ráno jsme brzy vzhůru. Ale tady ta noc stála za to. Asi byl úplněk, pořád jsme chtěli být venku. Panička s námi asi byla 3x za noc venku. A nám se venku líbilo. Lehli jsme si tam a nejraději takto zůstali až do rána 🙂 Ale panička nás zahnala zase do pelechu.

Toto páteční ráno jsme vstávali i záměrně brzy. Otevírali již v 8 hodin. A my do této zahrady Keukenhof můžeme, akorát nesmíme do skleníků. Tentokrát jsme zahradu opouštěli již v 11. Bylo zde moc lidí. Byl sice pátek, ale svátek a krásně.

Odpoledne jsme zavítali do Amsterdamu. Měli jsme vyhlídnutý kemp ve městě, ale bohužel bylo plno. Nechali jsme zde auto a šli pěšky do města. Počítejte, že je tu moc lidí. A nám se tom moc nelíbí. Tak jsme to vzali ulicí tam a druhou zpět.

Po malé prohlídce Amsterdamu jsme putovali výše na sever, do přímořské vesničky Uitdam. Že je zde stellplaz u Eurocampu (chatičkový kemp, www.europarcs.nl) a je zde možnost sprch. Tak my se jeli podívat, jak stání vypadá. U to ho nás odchytl mladík. Na dotaz, zdali tu můžeme zůstat 1 noc, rozvážně kývl, že ano, ale ať jdeme na recepci se doubytovat. Zaparkovali jsme, všude habakuk místa. Recepční na náš jednonoční nocleh odešla, aby páníčkům poté sdělila, že ne. Že je kemp Full. A to jako, když do páníčka píchne, že teda její kolega nám dovolil se ubytovat a už máme místo. Tak šla znovu se ptát a tak nakonec místo bylo. Za naši posádku jsme tu nechali 39 E.

V sobotu jsme se přesunuli do městečka Volendam. Je to krásné rybářské městečko s úžasnou architekturou. 

A o kousek vedle je vesnička Edam. Tu jsme také navštívili. Město dalo název zdejšímu sýru Edam, česky eidam. A každou středu od července do srpna se zde konají sýrové trhy.  Procházíte se zde mezi kanály, krásnými domečky a koupíte si zde hodně sýra.

Odpoledne jsme strávili cestou výše na sever. Zastavili se u několika polí s tulipány a hyacinty. Vše je nádherně barevné a krásně voní.

Na severu Holandska jsme neplánovaně zajeli i do městečka Den Helder. Je to přístavní město, najdete zde domovskou námořní základnou pro nizozemské královské námořnictvo. Ve městě se také nachází vojenská Akademie královského námořnictva a Muzeum královského námořnictva. Do muzeí s pejsky nechodíme, nám se stačí kochat venku. Před muzeem je třeba k vidění ponorka.

Sever Holandska jsme přejížděli po 32 km dlouhé hrázi Afsluitdij. Dá se zde zastavit na určených místech a jít na vyhlídky odkud máte nádherné výhledy.

Další noc jsme strávili u farmáře u městečka Makuum (http://minicampingdeweeren.jouwweb.nl) a tam naše smečka zaplatila 20E (sprcha a wc).

Poslední noc byla zase na půli cesty. Spali jsme uprostřed Magdeburku u Labe. Večer jsme se šli projít po městě a dali si zmrku.

Na poslední větší procházku jsme se přesunuli brzy ráno hned za město. Je zde mimoúrovňová lodní křižovatka a lodní výtah. My si udělali 7 km procházku, abychom si prohlédli zdymadla, výtah a křižovatku. Pokud se chcete projít déle, můžete dojít až ke dalším zdymadlům. A pokud máte hodně času, můžete si udělat výlet i na lodičce.

Celkem jsme najeli 2245 Km.

Plánů na další super místa byly, ale už jsme to časově nestíhali. Měli jsme třeba v plánu ještě městečko Gouda a pobřeží okolo Haagu. Ale za těchto pár dní jsme to všechno nestíhali. Ke koupání s pejsky určitě doporučujeme tu pláž u Noordwijku.

Rozhovor s Lesem se psem ZDE